Fotogalerie

Webové stránky

Obec Olšany

Obec Olšany u Pačejova se nachází v nadmořské výšce 516m nad mořem. Katastralní výměra čítá 3,18km2 a se svými 207 obyvateli patří Olšany mezi nejmenší obce klatovského okresu.

Historicky první zmínky pochazejí z roku 1227, kdy byla obec součástí panství patřícímu ženskému benediktínskému klášteru sv. Jiří na Pražském hradě, který založila mladší sestra knížete Boleslava II. Koncem 17.století se Olšany dostávají jako součást horažďovického panství do majetku Šternberků a později Kinských. Kaple svateho Václava, symbol Olšan, pochází z poloviny 19. století.

Na přelomu 19. a 20. začala vznikat nová část Olšan s nově vybudovaným nádražím na železniční trati dráhy císaře Josefa I. spojující Cheb a Vídeň. Od roku 1990 jsou na základě referenda Olšany samostatnou obcí.

V obci funguje spolek hasičů, který pořádá i různé společenské akce pro občany a podílí se n abylepšovacích pracích obce. V centru obce u hostince je hojně využívané sportovní hřiště. Sál hostince U Barochů je často využíván pro společenské události. Kromě hasičů jsou v obci velmi aktivní i olšanské maminky. Srdečně vítáni jsou na sportovnīch a kulturních akcīch Olšan i hosté ze sousedních obcí.